Protokół z IX Zebrania Zarządu KPZSzach

Protokół z IX zebrania Zarządu KPZSzach – Nakło n. Not. Dn. 19.10.2013 r.

W dniu 19.10.2013 r. od godziny 18.00 odbyło się IX posiedzenie Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego, w którym udział wzięli:
1. Benedykt Mroziński – Prezes Zarządu KPZSzach,
2. Paweł Jaroch – Wiceprezes,
3. Jarosław Wiśniewski – Wiceprezes,
4. Violetta Pacuszka – Skarbnik,
5. Maria Michalska – Przewodnicząca Kolegium Sędziów,
6. Paweł Pawłowski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

Na początku zebrania przybyłe osoby powitał prezes Benedykt Mroziński. Następnie przystąpiono do zatwierdzenia protokołu poprzednich obrad zarządu, który został przyjęty jednogłośnie. W dalszej części zebrania odczytano porządek obrad IX zebrania zarządu KPZSzach, który został również jednogłośnie przyjęty.

PORZĄDEK POSIEDZENIA:
1. Przywitanie członków zarządu KPZSzach.
2. Zatwierdzenie protokołu z ostatniego posiedzenia.
3. Zatwierdzenie porządku obrad.
4. Omówienie stanu finansowego Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego.
5. Sprawozdanie z Drużynowych Mistrzostw Województwa w Szachach Szybkich w Szubinie.
6. Stan przygotowań do Mistrzostw Województwa Juniorów w Szachach Szybkich w Nakle nad Notecią.
7. Omówienie imprez mistrzowskich rozgrywanych w naszym województwie.
8. Omówienie wyjazdu na makroregion juniorów do Jastrzębiej Góry.
9. Pełne sprawozdanie trenera – koordynatora kadry wojewódzkiej juniorów i młodzików.
10. Wolne wnioski i głosy.

Omówienia stanu finansów Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego dokonał prezes Mroziński. Na chwilę obecną w „kasie” KPZSzach po stronie posiadanych środków finansowych widnieje suma około 12.000,00 zł. Do końca roku suma ta z pewnością wzrośnie z uwagi na ruszające niebawem rozgrywki drużynowe, związane z opłatami startowymi (wpisowe), wykupem licencji, opłatami za kategorie, itp. Zarząd dofinansował kwotą 1370,00 zł wyjazd reprezentantów naszego województwa na Makroregion do Jastrzębiej Góry. Związek również finansował zakup pucharów i medali na organizowane mistrzostwa województwa w Szubinie i w Nakle nad Notecią. Nagrody rzeczowe do tych zawodów były już zasługą organizatorów, którzy zdobyli w stosunkowo krótkim czasie atrakcyjne, środki na atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Zarząd zatwierdził również wydatek w kwocie 200 zł dla MDK Nr 2 w Bydgoszczy na XX Mistrzostwa Polski Domów Kultury, co zostało zaaprobowane jednogłośnie.

Omówienia przebiegu Drużynowych Mistrzostw Województwa w Szachach Szybkich w Szubinie dokonał Jarosław Wiśniewski, który był tam powołany na funkcję sędziego głównego. Do startu stanęło 6 zespołów męskich oraz 3 kobiece. Relacja z zawodów pojawiła się na stronie związku niezwłocznie po tych zawodach. Organizatorom tych mistrzostw (na zlecenie KPZSzach) tj. Jerzemu Białasowi, Piotrowi Lechowi oraz Piotrowi Szybowiczowi chcieliśmy gorąco podziękować za wykazanie zaangażowanie i podjęcie się przeprowadzenia tych mistrzostw. Pomimo nie najwyższej frekwencji suma nagród rzeczowych i finansowych wyniosła ponad 1500 zł.

W kolejnym punkcie zebrania Jarosław Wiśniewski zrelacjonował przebieg przygotowań do Mistrzostw Województwa Juniorów w Szachach Szybkich, które w dniu jutrzejszym (20.10.2013 r.) odbędą się w kolejnej nakielskiej restauracji CAFE Emilia. Szacunkowy udział w tych zawodach przewidywał przybycie około 60 młodych szachistów naszego województwa, jednak liczba 91 zgłoszeń znacznie przewyższyła nasze „oczekiwania”, co niewątpliwie cieszy. Pokazuje to również, że zawody juniorskie w naszym województwie cieszą się znacznie większym zainteresowaniem niż te adresowane do seniorów. Podkreślić należy, że nadchodzące mistrzostwa są trzecimi zawodami wojewódzkimi, organizowanymi w Nakle n. Not. przy wsparciu tutejszych władz samorządowych. Władze nakielskie wychodzą znacznie dalej niż tylko wspieranie zawodów szachowych, gdzie m.in. przeznaczono kwotę finansową na zakup sprzętu szachowego dla sekcji szachowej NOK Nakło. Violetta Pacuszka poddała pomysł, aby za takie zaangażowanie władz lokalnych w promocję szachów, nagradzać poszczególnych przedstawicieli władz samorządowych, np. poprzez zakup okolicznościowych dyplomów, statuetek, listów, itp.
Następnie omawiając przebieg imprez mistrzowskich w naszym województwie zwrócono uwagę na kolejne nowe miejsce, które udało się namówić do współpracy w promocji szachów – Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, gdzie zorganizowano Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (relacja z zawodów na stronie KPZSzach). Zawody zdaniem prezesa Mrozińskiego oraz większości obserwatorów były udane. Poza pozyskaniem nowego terenu pod organizację zawodów szachowych udało się zorganizować ciekawe nagrody rzeczowe (nie pobierano wpisowego), a budżet zawodów wspierało Stowarzyszenie Związków Sportowych w Bydgoszczy. Po zawodach tych pojawiła się skarga jednego z rodziców, do której ustosunkowali się prowadzący zawody Paweł Jaroch i Jarosław Wiśniewski.

Jarosław Wiśniewski podkreślił, że w dobiegającym końca 2013 roku zawody organizowane przez KPZSzach oraz członków zarządu, odbywały się często w nowych miejscach, dzięki czemu możliwa była obustronna promocja szachów oraz tych miejsc (oprócz Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, przeprowadziliśmy zawody w Solcu Kujawskim, w Galerii Handlowej FOCUS Mall Bydgoszcz, w Galerii Osielsko, Białych Błotach, w 3 restauracjach w Nakle nad Notecią, na statku w Kruszwicy, podczas kilu festynów, jak również w zanadrzu są zawody w Pałacu w Ostromecku). Tym samym pokazujemy, że przy odrobinie dobrej woli, zawody szachowe można przeprowadzić niemal wszędzie.

Paweł Jaroch omówił przebieg Makroregionu. Relacja z mistrzostw międzystrefowych ukazała się na stronie Związku. Z naszego województwa awansowało 17 osób na 36 możliwych miejsc. Z wcześniejszych zawodów (MPJ) i zmian w systemie współzawodnictwa, prawo startu w przyszłorocznych Mistrzostwach Polski Juniorów 2014 otrzymało kolejnych siedmioro zawodników (R. Gajek, K. i K. Drozdowscy, J. Humin, K. Skoczek, A. Śliwicka). Ogólnie wyniki można uznać za przyzwoite, choć kilku „pewniaków” nie sprostało presji i nie awansowało dalej. Ilość juniorów i juniorek awansujących z poszczególnych klubów do rozgrywek finałowych: Rotmistrz Grudziądz – 5, UKS OPP Toruń i UKS MDK nr 1 Bydgoszcz – 4, MKS Emdek Bydgoszcz – 3, UKS MDK nr 5 Bydgoszcz i LKS Promień Kowalewo Pomorskie – 2, a po jednym następujące kluby: UKS Fala Świekatowo, ŻTMS Baszta Żnin, Włocławek, KSz. Torfarm-64 Toruń.

Ponadto Paweł Jaroch dokonał również przedstawienia sprawozdanie trenera – koordynatora kadry wojewódzkiej juniorów i młodzików. Niestety z różnych przyczyn zwłaszcza z KWM zrezygnowało kilku młodych i zdolnych juniorów. Nie mniej jednak z wyjazdów/zgrupowań (lipiec – Wrocław i Kowalewo Pomorskie, sierpień Ostróda) w KWM skorzystały następujące osoby: Maciej Błociński, Szymańska Emilia, Mikołaj Włoch (wszyscy BKS Chemik Bydgoszcz), Kopaczewski Adam (KSz. Torfarm-64 Toruń), Tamoń Agata (UKS OPP Toruń). Do KWJ zostały zakwalifikowani: Damian Śliwicki (UKS OPP Toruń), Tomasz Żebracki (UKS MDK nr 5 Bydgoszcz), Michał Karpus i Oliwia Skorupa (oboje z UKS Rotmistrz Grudządz). Kadra Wojewódzka Juniorów miała dużo bardziej bogaty terminarz wyjazdów (z uwagi na fundusz z Stowarzyszenia Związków Sportowych: festiwale i zawody we Wrocławiu, Kowalewie Pomorskim, Nakło, Ostróda, Dąbki k/Darłowa, a w zanadrzu czekają jeszcze dwa zgrupowania w Łazach k/Koszalina i Ostromecku k/Bydgoszczy). Wszystkie zaplanowane działania na akcjach/zgrupowaniach w tym roku nie zostały zrealizowane, ale główne cele (starty) zostały zrealizowane bez zarzutu.
Prezes Mroziński zwrócił uwagę, że dzięki zaangażowaniu Pawła Jarocha udało się ruszyć z wojewódzką kadrą juniorów, której szkolenie oprócz Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego znacznie wspiera Stowarzyszenie Związków Sportowych.

W ostatnim punkcie obrad w ramach wolnych wniosków .

W dyskusji na temat nadchodzącego nowego sezonu rozgrywek ligowych pani Maria Michalska zwróciła uwagę na możliwe nieprawidłowe usunięcie klubów z Chojnic z udziału w rozgrywkach drużynowych województwa kujawsko-pomorskiego. W jej opinii taka decyzja leży w gestii Walnego Zgromadzenia Delegatów KPZSzach, a nie zarząd KPZSzach. Paweł Jaroch zwrócił uwagę na to, że w licznych już Regulaminach dotyczących DMR nawet w latach ubiegłych, wpisywano zapis dotyczący gry w lidze klubów z Chojnic, o którego udziale w tych rozgrywkach decyduje Zarząd KPZSzach.

W dalszej części zebrania dokonano losowania numerów startowych klubów, przystępujących do rozgrywek III ligi DMR sezonu 2013/2014, którym przydzielono następujące numery:

1 KSz. Gambit Świecie 1869
2 PKS Wiatrak Bydgoszcz 2013
3 UKS Rotmistrz III Grudziądz 1670
4 WKSz.-1938 Włocławek 1934
5 KSz. 64 Toruń 2065
6 UKS OPP Toruń 1807
7 MKS Emdek Bydgoszcz 1640
8 OSiR Pozkal Inowrocław 1807
9 UKS MDK nr 5 Bydgoszcz 1749
10 BKS Chemik II Bydgoszcz 1694
11 UKS MDK nr 1 - Hetman Bydgoszcz 1716
12 SSz. Pocztowiec Bydgoszcz 2036

(W tydzień po zebraniu Zarządu zrezygnowały dwa kluby (więcbork i Nakło) z udziału w III Lidze. W tym przypadku awaryjnie powołaliśmy zespoły Chemika II i MDK nr 5).

Paweł Jaroch poddał pod dyskusje przebieg IV ligi DMR w stosunku do klubów, posiadających dwie drużyny. Zespoły te będą ulokowane w dwóch grupach, gdzie będą grały systemem wyjazdowym, a baraż odbędzie się w systemie jednego zjazdu.

Również w kwestii sędziowania obu lig Paweł Jaroch powtórzył postulat, aby umożliwić sędziemu, pełniącemu rolę arbitra np. w III lidze, grę w IV lidze i odwrotnie. W latach ubiegłych zdarzało się, że sędzia główny rozgrywek był też aktywnym zawodnikiem klubowym. Koszty zatrudnienia 2 arbitrów będą takie same jak jednego (podzielą się ryczałtem sędziowskim).

Pani Michalska zwróciła również uwagę na dostęp do strony KPZSzach przedstawicieli Kolegium Sędziów. Odniesiono się do tego, że materiały przesyłane do administratora strony są w całości i bez ingerencji zamieszczane. Pani Michalska poinformowała, że w przeszłości nie zamieszczono na prośbę pana Ulricha Jahra treści jego odpowiedzi mailowej dotyczącą pewnej dyskusji. Prezes Mroziński nie zgodził się z taką linią poglądową, gdyż treść większości maili mają charakter prywatny i w doskonałej większości przypadków nie powinny być publikowane publicznie. Nie mniej jednak Paweł Jaroch jeszcze raz podkreślił, że przesłane materiały, bez jakiejkolwiek ingerencji będzie zamieszczał w zakładce Kolegium Sędziów. Osobną sprawą jest też fakt, że strona internetowa KPZSzach jest nadal mało czytelna. Niestety szata i układ graficzny przyjętego projektu nie daje większej możliwości poprawy tej strony. Z kolei zatrudnianie wykwalifikowanego informatyka do pracy nad stroną będzie wiązało się z kosztami.

Poruszono również temat zbliżającego się centralnego kursu sędziowskiego organizowanego w dniach 23-26.10.2013 r. w Puławach. Na kurs ten zgłosiło się dwóch sędziów klasy II, co w odniesieniu do zamieszczonego na stronie KPZSzach ogłoszenia jest liczbą niewielką. Zarząd zgodnie z opublikowaną deklaracja podjął uchwałę, o dofinansowaniu udziału obu sędziów w kursie centralnym w 50% na osobę oraz sfinansowanie przedstawicielowi Kolegium Sędziów wyjazdu i pobytu na Ogólnopolskiej Konferencji Sędziowskiej w Puławach w dniach 26-27.10.2013 r.

Maria Michalska powiadomiła, że od przyszłego roku ponownie odbędzie się Festiwal Szachowy w Chojnicach. Natomiast w Toruniu odbędzie się niebawem szachowy turniej noworoczny, którego formę poznamy w późniejszym terminie. W grudniu/styczniu odbędzie się Konferencja Sędziowska w Toruniu, której termin również poznamy niebawem.

Na koniec prezes Mroziński wyraził zadowolenie z udziału w zebraniu zarządu pani Marii Michalskiej, co z pewnością jest prognostykiem ocieplenia relacji pomiędzy Zarządem KPZSzach a Kolegium Sędziów.

Obrady zakończono po dwóch godzinach.

logo

Kujawsko - Pomorski Związek Szachowy

ul. Słowackiego 118a
87-100 Toruń

REGON: 092384463
NIP: 953-23-21-732

Bank Spółdzielczy w Toruniu
95 9511 0000 2001 0004 3498 0001

Administrator Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.