Relacja z V Turnieju Szachowego im. Mariana Rejewskiego w Łochowie

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

W dniu 07 marca 2015 r. a auli Zespołu Szkół Podstawowych im. Jana Pawła II w Łochowie odbył się V Turniej Szachowy im. Mariana Rejewskiego. Jak co roku, tak i tym razem zawody były doskonałą okazja do odświeżenia pamięci o pochodzącym z Bydgoszczy wybitnym kryptologu, matematyku i pasjonacie szachów Marianie Rejewskim. Tą niezmiernie ważną dla losów II wojny światowej postać przybliżył, przybyłym uczestnikom zawodów płk Jerzy Lelwic, którego wiedza historyczna zdaje się sięgać głębiej niż syberyjski Bajkał.

Część oficjalną turnieju poprowadził dyrektor ZS im. Jana Pawła II w Łochowie pan Mirosław Donarski, który wsparty zespołem kadry szkolnej na czele z Danutą Sobierajską sprawiają, że co roku turniej ten nabiera rumieńców i przyciąga coraz to większe rzesze młodych entuzjastów tej królewskiej gry. Jak wspomniał na zakończenie zmagań – i trudno się z tym nie zgodzić – sędzia zawodów Andrzej Karpiński (wspierany przez Mariusza Mazalona) – w turnieju tym czuć było rękę gospodarza. Uczestnicy mogli korzystać z zastawionego słodkościami i napojami stołu, co nie jest często spotykane w dzisiejszych czasach (z tego co pamiętam o podniebienia zawodników i opiekunów dba się jeszcze w Sadkach oraz we Wapnie). Pula nagród również była okazała (każde dziecko otrzymało nagrodę lub upominek), co było możliwe dzięki zaangażowaniu w przedsięwzięcie lokalnych władz samorządowych oraz sponsora – firmy Gala Collezione. Patronat medialny nad imprezą ponownie objęła Gazeta Pomorska, a relację z zawodów przeprowadziła TVP Bydgoszcz (materiał dostępny jest pod: http://bydgoszcz.tvp.pl/19158798/7032015-g-1830).

Otwarta forma zawodów sprawiła, że na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 55 uczniów z 17 szkół podstawowych, gdzie największy odsetek młodych graczy, stanowili Bydgoszczanie. Rosnąca popularność łochowskiego turnieju sprawia, ze udział w tym turnieju w najbliższych latach z pewnością przekroczy setkę.

Zmagania podzielono na dwie grupy – uczniów do lat 10 oraz do lat 12, przy czym klasyfikacja końcowa podzielona była jeszcze dodatkowo o 8-latków. Zaczynając opisywanie przebiegu zawodów od tych młodszych uczestników wypada wspomnieć, że jak w każdych tego typu turniejach i tutaj faworyci mieli nieco więcej do powiedzenia. Niemniej jednak, jak zauważyła w swoim liście do uczestników zawodów córka Mariana Rejewskiego – Janina Sylwestrzak, oprócz zwycięstw liczył się sam udział w tak zacnej imprezie. W trakcie biegu siedmiu 10-cio minutowych rund każdy z faworytów potracił po punkcie i przed ostatnią rundą, w grupie do lat 10 co najmniej 5 osób miało szanse na zwycięstwo. Klasyfikacja końcowa pokazała jednak, że granica wieku jest tutaj mniejszą barierą niż można było zakładać. Wśród zawodników z miejsc 1-6 troje miało 10 lat, a troje … 8. Mino przewagi „delegacji bydgoskiej” w 10-tce turnieju pięciu zawodników posiadało inny niż bydgoski, akt urodzenia, co pokazuje, ze praca z młodzieżą jest też coraz częstszym udziałem mniejszych ośrodków.

Zbiorczo grupę do lat 10-ciu wygrał Mariusz Matczyński z SP Nr 65 w Bydgoszczy, który jedynej porażki doznał z Wiktorem Wiśniewskim z SP w Występie, który wygrał rywalizacje do lat 8. Ten z kolei raz się potknął w partii z Szymonem Podlewskim z SP nr 62 w Bydgoszczy, który ostatecznie wylądował na 4 miejscu w generalce (drugi w kategorii do lat 8). Podium uzupełnił Kacper Grzechowiak z SP Nr 46 w Bydgoszczy, który w ostatniej rundzie przegrał z Matczyńskim. Ciekawe zawody rozegrali również Tomasz Olchowy z Niemcza (aktualny jeszcze mistrz województwa przedszkolaków), który zajął 3 miejsce w kategorii do lat 8. Nieco pechowo turniej ułożył się dla Alana Jagodzińskiego z SP w Palmierowie, który z dorobkiem 5 punktów wylądował na niewdzięcznym 4 miejscu, podobnie jak tydzień temu w Białych Błotach. Niestety Bucholz bywa nieubłagany, toteż grający w szachy od niespełna miesiąca zawodnik z podkcyńskiego Palmierowa jeszcze nie raz będzie miał okazję do odbicia sobie strat.

W grupie starszej rywalizacja przebiegła pod dyktando Medarda Dahms’a, który na 7 rund, dwukrotnie zremisował. Podium uzupełnili rzutem na taśmę Mateusz Kamiński i Igor Jankowski – zdobywcy 5,5 pkt. Poza podium wypadł Kacper Leśniak zdobywca 5 punktów, a grupa pościgowa z dorobkiem 4 zwycięstw liczyła, aż 5 zawodników.

Ocenę turnieju w Łochowie należy wystawić jak najwyższą, a na jej składowe wpływ miały wspaniała atmosfera, przestronna sala gry, pyszny poczęstunek, gościnny gospodarz, szeroka pula nagród i lekcja historii o wielkim Polaku. Cieszy coraz liczniejszy udział w zawodach młodych szachistów z liczną reprezentacja zawodników reprezentujących nowe, dopiero rodzące się ośrodki szachowe. Kto się nie nagrał, czy poczuł niedosyt – może spróbować rewanżu w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadkach, gdzie w dniu 28 marca od godziny 10 odbędą się Mistrzostwa Województwa Juniorów w Szachach Szybkich oraz Mistrzostwa Województwa Przedszkolaków.

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 09 kwiecień 2015 12:29

Wiceprezes Zarządu KPZSzach ds. organizacyjnych, sportowych i dyscypliny

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Można używać podstawowych znaczników (X)HTML. Aby uniknąć spamu, komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu go przez moderatora.

logo

Kujawsko - Pomorski Związek Szachowy

ul. Słowackiego 118a
87-100 Toruń

REGON: 092384463
NIP: 953-23-21-732

Bank Spółdzielczy w Toruniu
95 9511 0000 2001 0004 3498 0001

Administrator Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 48