VIII Turniej Szachowy „FIDE Open Szubin”, 17-18.12.2016

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

W dniach 17-18 grudnia odbył się w Szubińskim Domu Kultury VIII Turniej Szachowy "FIDE Open Szubin" (zgłoszony do Międzynarodowej Federacji Szachowej). W zawodach startowało 69 adeptów królewskiej gry z następujących klubów szachowych i miejscowości: Hetman Katowice, Gambit Świecie, MDK 1 Bydgoszcz, Leśny Bydgoszcz, Chemik Bydgoszcz, EMDEK Bydgoszcz, Kopernik Inowrocław, Baszta Żnin, Szachowa Dwójka Szubin, OPP Toruń, Feniks Mrocza, Miastowice, Łochowo, Czernikowo. Kierownictwo openu spoczywało w rękach Piotra Szybowicza, a obowiązki arbitra sprawował Mariusz Stoppel.

Rywalizowano w 4 głównych grupach turniejowych A-B (5 rund), C, D-E, F (7 rund)  z odrębną klasyfikacją w zależności od posiadanej kategorii szachowej i rankingu: A - do 2199, B - do 1800, C - do 1600, D - 1400, E - 1200, F - 1000. Łącznie rozdano 8 pucharów, 24 medale, rzeczówki dla wszystkich uczestników i nagrody pieniężne z wpisowego: turniej A-B, I - 300, II - 200, III - 100, turniej C, I - 100, II - 75, III - 50. 17 miłośników 64 pół wypełniło normy na wyższe kategorie szachowe.

W turnieju A - do 2199 tryumfował Damian Śliwicki (UKS OPP Toruń), który w ostatniej rundzie pokonał drugiego na mecie Krzysztofa Żołnierowicza (KSz Gambit Świecie). Niekończący się pojedynek w końcówce hetmańskiej (hetman + pionek / hetman) znacznie opóźnił planowane zakończenie. Na najniższym stopniu podium uplasował się Piotr Szybowicz (UKS Szachowa Dwójka Szubin). Najlepszymi juniorami zostali: Borys Paliwoda (ŻTMS Baszta Żnin), Zuzanna Borkowska (MKS EMDEK Bydgoszcz) i Liwia Jarocka (KSz Hetman Katowice). W klasyfikacji B - do 1800 wygrał Rafał Lisiak (ITS Kopernik Inowrocław) przed Miłoszem Dyrką z Bydgoszczy. W turnieju C - do 1600 zwyciężył Robert Welz (UKS MDK 1 "Hetman" Bydgoszcz) przed Piotrem Przewoźnikiem z Torunia i Wiktorią Sivickis (UKS OPP Toruń) - cała trójka jest w wieku juniorskim.

W turnieju D - 1400 na podium stanęli: posiadacz kategorii I++ w warcabach stuplolowych i znany regionalny brydżysta Andrzej Buczkowski z Bydgoszczy, brydżysta Maciej Wawrzyniak z Bydgoszczy i Alan Jagodziński z Miastowic (SP Palmierowo). W zestawieniu juniorów trzy pierwsze miejsca zajęli: Alan Jagodziński, Olaf Jagodziński z Miastowic (SP Palmierowo) i Matylda Brelińska (ŻTMS Baszta Żnin). W klasyfikacji E - 1200 I miejsce wywalczył Adam Kujawka z Bydgoszczy, II miejsce Tomasz Kamiński z Bydgoszczy, III miejsce Bartosz Król (LUKS Feniks Mrocza). W turnieju F - 1000 najlepiej spisał się Kacper Siarnowski z Czernikowa, Janusz Przybylski z Łochowa i Jan Rosiński (LUKS Fenik Mrocza). W klasyfikacji juniorów miejsca na podium zajęli w kolejności: Kacper Siarnowski, Jan Rosiński i Ewa Karkowska z Bydgoszczy.

Czołowi zawodnicy szubińscy zajęli w turnieju A następujące miejsca: III miejsce Piotr Szybowicz - ranking uzyskany 2208, VI miejsce Piotr Lech - ranking uzyskany 2150, XIV miejsce Jerzy Białas.