VI Memoriał im. Mariana Rejewskiego, Łochowo 12.03.2016

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Relacja z VI Memoriału Szachowego im. Mariana Rejewskiego – Łochowo, dn. 12.03.2016 r.

Niedawno przekroczyłem czterdziestą wiosnę swojego pędzącego różnymi drogami życia, z których wiele okroszonych było towarzystwem szachów. Brałem udział w wielu turniejach, chociaż ostatnio więcej organizuję i sędziuję niż gram i przyznam, że już mało niespodzianek w rzemiośle organizatorskim jest mnie wstanie zaskoczyć. Na tej mojej szachowej ścieżce spotykam ludzi różnej maści, działaczy, sędziów, trenerów, zawodników w różnym wieku, jednak głównie pasjonatów. Każdy z nich, z nas, cały czas się uczy – lepszej gry, lepszej znajomości przepisów sędziowskich, nowinek szkoleniowych. Każdy kto chce – rozwija się – a hipoteza ta dotyczy również organizatorów zawodów szachowych. W podbydgoskim Łochowie przekonaliśmy się, jak powinny wyglądać zawody szachowe, chociaż tam ostatnimi czasy nie odbywają się turnieje, a raczej święta szachowe.

W zapowiadającą niechybne nadejście wiosny, sobotę 12-go marca 2016 roku, od godziny 10.00 odbył się VI Międzyszkolny Turniej Szachowy im. Mariana Rejewskiego, którego organizatorem ponownie był Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie. Batuta dyrygenta owej międzyszkolnej imprezy szachowej tradycyjnie dzierżona była w dłoni dyrektora szkoły Mirosława Donarskiego, który z pewnością nie osiągnąłby tak wysokiego poziomu organizatorskiego, gdyby nie zespół ludzi nadzorowany przez Danutę Sobierajską. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 53 zawodników z 18 różnych szkół z terenu województwa kujawsko-pomorskiego (m.in. Bydgoszcz i okolice, Toruń, powiat nakielski i inne mniejsze i większe miejscowości). Grano na dystansie 7 rund z czasem 10 minut na partię dla zawodnika w 3 grupach: do lat 8, 10 oraz 13. Nad wszystkim ponownie czuwał sędzia klasy państwowej Andrzej Karpiński, wspierany przez innego arbitra bydgoskiego – Adama Gołębiewskiego.

Pomysł połączenia promocji szachów z corocznym upamiętnianiem wielkiego Polaka – pogromcy Enigmy – Mariana Rejewskiego po raz kolejny wypalił. W tym roku udało się sprowadzić na turniej córkę słynnego kryptologa – Janinę Sylwestrzak (mieszkającą na co dzień w Warszawie), która ponownie objęła tą szachową imprezę honorowym patronatem. Dzień wcześniej pani Janina uświetniła swoją osobą otwarcie izby pamiątkowej poświęconej jej ojcu, którą utworzono na terenie Gimnazjum w Białych Błotach. Jeżeli dodamy, że 2015 rok ogłoszono „rokiem Mariana Rejewskiego” to widzimy, jak świetną pracę wykonuje zespół pasjonatów oraz innych osób, mających na względzie pokazanie prawdziwej historii pogromców niemieckiej maszyny szyfrującej, tak często zapominanej w hollywódzkich superprodukcjach (m. in. film „Gra tajemnic” z 2014 roku). W Łochowie w całe przedsięwzięcie, umiejętnie wplata się grę w szachy, uprawianą niegdyś również przez Mariana Rejewskiego, która bezsprzecznie rozwija młode umysły.    

Przybyłych tego dnia zawodników i gości powitała przestronna i ustrojona sala gry, uśmiechnięte twarze organizatorów, hostess oraz słodki i ciepły poczęstunek w ilościach przypominających biblijne rozmnożenie chleba i ryb nad Jeziorem Galilejskim. Z roli gospodarza doskonale wywiązał się dyrektor Mirosław Donarski, który chyba wcześniej przez dwa lub trzy dni uczył się nazwisk wszystkich oficjeli, ponieważ wymienił wszystkich bezbłędnie i niemal na jednym wydechu. Po tradycyjnym już niemal przedstawieniu sylwetki pochodzącego z Bydgoszczy Mariana Rejewskiego przez uczennice łochowskiego gimnazjum, głos zabrała pani Janina Sylwestrzak, wyraźnie zaskoczona rozmiarem i zasięgiem tych zawodów szachowych. W kilku słowach też wspomniała ojca, przyznała, że niestety szachy są jej raczej obce, ale wyraziła również przekonanie, że mają one niebagatelny wpływ na rozwój intelektualny ludzi w każdym wieku.

W kuluarach pani Janina dodała, że o mającym niewątpliwie znaczący wpływ na losy wojny odkryciu jej ojca, dowiedziała się w wieku około 30 lat z jego maszynopisu, będącego spisem wspomnień kryptologa. Wspomniała też, Bydgoszcz była zawsze droga sercu jej ojca, jednak mama, urodzona w Warszawie, wolała stolicę. Zanim jednak z ust córki Mariana Rejewskiego padło sakramentalne „VI Międzyszkolny Turniej Szachowy … uważam za otwarty”, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego - Jarosław Wiśniewski, wręczył brązowe odznaki Polskiego Związku Szachowego Mirosławowi Donarskiemu i Danucie Sobierajskiej, za krzewienie i popularyzację gry w szachy. Później już tylko było słychać bicie zegarów szachowych oraz tradycyjne „szach”, a dalej też i „mat”.

O samej współrywalizacji niestety niewiele mogę napisać, ponieważ w ową sobotę działo się tyle innych atrakcji, które rozpraszały moją uwagę… i chyba nie tylko moją. Zapewne była ona zacięta, ponieważ klasyfikacje końcowe były bardzo zagęszczone, a o podium walczono do końca w każdej z grup. Przytoczę jednak kilka aspektów, które czytelnicy, szczególnie organizatorzy zawodów szachowych, powinni umieścić w swoich notesach, z dopiskiem „ważne”, albo „do wykorzystania w przyszłości”. Podczas VI i chyba najlepszego do tej pory Turnieju Szachowego im. Mariana Rejewskiego w Łochowie, zapewniono:

  • szereg dodatkowych atrakcji dla dzieci, m. in. zabawy i gry szyframi, kolorowanki, zajęcia plastyczne, itp.
  • zarys historyczny, upamiętniający osobę Mariana Rejewskiego, był z pewnością swojego rodzaju atrakcją i ciekawostką dla dzieci i młodzieży, jak też i dorosłych,
  • zorganizowano II Turniej Chińczyka dla dorosłych, którego adrenalina zmagań była wyższa niż na zawodach w rzucie kotletem do głodnego, co umiliło pobyt w Łochowie, zwykle nudzącym się rodzicom czy opiekunom,
  • do słodkiego poczęstunku i baru kawowego, doszedł obiad dla wszystkich uczestników VI Międzyszkolnego Turnieju im. Mariana Rejewskiego,       
  • zapewniono dodatkowy poczęstunek dla zaproszonych gości, którzy w kuluarach mogli porozmawiać na ważne tematy, wymienić się numerami telefonów, pomysłami, itp.
  • ilość nagród rzeczowych, pozyskanych ze środków własnych i od sponsorów, pozwoliła na wręczenie każdemu z uczestników nagrody lub upominku, w tym plakietki pamiątkowe z Marianem Rejewskim (bezcenne),
  • dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy zawodów (również bezcenne).
  • w turnieju nie pobierano WPISOWEGO!!!!

Oczywiście nie można by było tego osiągnąć w pojedynkę, toteż szczególne brawa zespołowi ludzi, który przyczynił się do organizacji tych zawodów. Począwszy od każdego zaangażowanego pracownika szkoły, młodzieży szkolnej, rodziców, władz samorządowych, sponsorów prywatnych (m. in. po raz kolejny firma Galla Colletione) oraz samych uczestników, którzy dopełnili klimat tego szachowego święta w Łochowie. Tym bardziej cieszy mnie, że Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy miał tutaj swoją malusienką cegiełkę (ufundowanie części pucharów dla triumfatorów), ponieważ wspieranie tego typu eventów szachowych współgra z naszą działalnością statutową. Nie będzie raczej nadużyciem stwierdzenie, ze zawody w Łochowie, mające już raczej wymiar cykliczny, stały się jednymi z najlepszych jednodniowych turniejów adresowanych do dzieci na terenie naszego województwa. Być może będą też starterem dla niejednej wartościowej kariery szachowej, o której dowiemy się w kolejnych latach.

WYNIKI KOŃCOWE VI MIĘDZYSZKOLNEGO TURNIEJU SZACHOWEGO IM. MARIANA REJEWSKIEGO W ŁOCHOWIE:

Kategoria wiekowa do lat 8:

I MIEJSCE - Miłosz Murawski
II MIEJSCE - Adam Kujawka
III MIEJSCE - Franciszek Paprocki
IV MIEJSCE - Tymoteusz Lewandowski
V MIEJSCE - Bartosz Refling

Kategoria wiekowa do lat 10:

I MIEJSCE - Szymon Podlewski
II MIEJSCE - Antoni Paprocki
III MIEJSCE - Adam Filipiak 
IV MIEJSCE - Wiktor Wiśniewski 
V MIEJSCE - Piotr Przewoźnik

Kategoria wiekowa do lat 13:

I MIEJSCE - Stanisław Paprocki
II MIEJSCE - Paweł Brzozowski
III MIEJSCE - Mariusz Matczyński
IV MIEJSCE - Marek Górny
V MIEJSCE - Kacper Grzechowiak

Ostatnio zmieniany środa, 23 marzec 2016 23:06

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Można używać podstawowych znaczników (X)HTML. Aby uniknąć spamu, komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu go przez moderatora.

logo

Kujawsko - Pomorski Związek Szachowy

ul. Słowackiego 118a
87-100 Toruń

REGON: 092384463
NIP: 953-23-21-732

Bank Spółdzielczy w Toruniu
95 9511 0000 2001 0004 3498 0001

Administrator Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.